Μίλησε για… όλα ο Φόλμπρεχτ!

Ότι άρθρο αφορά την ομάδα μας.
Απάντηση
Harris

Μίλησε για… όλα ο Φόλμπρεχτ!

Δημοσίευση από Harris » Πέμ Φεβ 14, 2019 5:14 am

Ο αρχηγός της Πάφου, Ζντένεκ Φόλμπρεχτ, μίλησε στον Super Sport FM 104.0, για την πορεία της ομάδας, την παρουσία του στην Κύπρο και το ποδόσφαιρο μας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Για τη ζωή του στην Κύπρο…

«Είμαι πολύ χαρούμενος στην Κύπρο. Ζω με την οικογένεια μου και μου αρέσουν όλα στην πόλη. Υπάρχουν άνθρωποι γύρω μου με πολύ καλό χαρακτήρα. Έχω ακόμα ενάμιση χρόνο συμβόλαιο στην ομάδα».

Για τα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα που έφεραν την ομάδα σε καλύτερη θέση στη βαθμολογία…

«Ήταν δύσκολο όταν μας πήρανε τους εφτά βαθμούς τους οποίους κερδίσαμε στον αγωνιστικό χώρο. Μείναμε συγκεντρωμένοι και πήραμε 10 βαθμούς στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια. Είναι πολύ θετικό για μας που τα καταφέραμε».

Για το ότι η ομάδα αρχίζει να παίρνει βαθμούς και κόντρα σε ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους…

«Μας έλειπε αυτό, όμως τώρα είμαστε στη σωστή κατεύθυνση και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα».

Για τη συνέχεια…

«Ο πρώτος στόχος είναι να αποκτήσουμε άνεση στο βαθμολογικό πίνακα. Είναι κάτι που μπορούμε να το καταφέρουμε στο μέλλον».

Αν προτιμά μια πορεία όσο πιο μακριά που γίνεται στο κύπελλο, ή την άνετη παραμονή…

«Το καλύτερο είναι να το συνδυάσουμε και τα δύο. Το πιο σημαντικό είναι να πάρουμε βαθμούς από τα παιχνίδια που ακολουθούν για να έχουμε άνεση. Δεν είναι κακή η κλήρωση που μας έφερε να αντιμετωπίσουμε την Ένωση και έτσι θέλουμε να προχωρήσουμε. Έχουμε την ομάδα για να τα καταφέρουμε».

Για τη στήριξη του κόσμου…

«Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι. Νιώθουμε τη στήριξη του κόσμου και αυτό μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα».

Για το κακό ξεκίνημα της ομάδας…

«Ήταν δική μας ευθύνη, εμάς των ποδοσφαιριστών. Η αλήθεια είναι ότι ήμασταν πολλοί νέοι παίκτες και ήταν δύσκολο να αποδώσουμε καλό ποδόσφαιρο».

Για τον Ζέλικο Κόπιτς…

«Με το που ήρθε μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Τα κατάφερε και μας έκανε να πιστέψουμε ότι είμαστε καλοί παίκτες και ότι μπορούμε να ανταποκριθούμε».

Για την δική του παρουσία…

«Παιχνίδι με παιχνίδι είμαι καλύτερος. Η ομάδα βελτιώνεται και αυτό κάνει καλό σε κάθε ποδοσφαιριστή. Θα συνεχίσω να δίνω τα πάντα για την ομάδα. Δεν βλέπω τον εαυτό μου».

Για τον Νέμετς…

«Είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής. Είμαι πολύ χαρούμενος που έχει πετύχει δέκα γκολ. Μιλάμε την ίδια γλώσσα και είμαστε φίλοι. Το πιο σημαντικό είναι ότι τα γκολ του μας βοηθούν για να παίρνουμε τα αποτελέσματα».

Για το επίπεδο του κυπριακού ποδοσφαίρου…

«Έμεινα έκπληκτος με την ποιότητα κάποιων ομάδων. Υπάρχει ποιότητα στο πρωτάθλημα. Ήξερα τα επιτεύγματα του ΑΠΟΕΛ, του Απόλλωνα και της ΑΕΚ στην Ευρώπη».

Απάντηση