ΛΑΦΡΑΝΣ στο kerkida/“Η Ομόνοια ήταν η ιδανική για να τεστάρουμε τους εαυτούς μας”

Ότι άρθρο αφορά την ομάδα μας.
Απάντηση
Harris

ΛΑΦΡΑΝΣ στο kerkida/“Η Ομόνοια ήταν η ιδανική για να τεστάρουμε τους εαυτούς μας”

Δημοσίευση από Harris » Τετ Οκτ 09, 2019 9:32 am

Ο Κέβιν Λαφράνς μίλησε στο kerkida.net μετά τη μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Ομόνοιας.

Ο 29χρονος αμυντικός μίλησε για το νικητήριο γκολ του, την προσαρμογή του στην Pafos FC και την αντίδραση της ομάδας μετά από τα κακά αποτελέσματα.

Αρχικά… “Ήταν ένα δύσκολο σκληρό παιχνίδι, το ξέραμε πως θα είναι δύσκολο και για αυτό προετοιμαστήκαμε. Είχαμε ένα καλό ξεκίνημα, καλό πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε κάποιες φάσεις, δεν επιτρέψαμε στην Ομόνοια να δημιουργήσει φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά δεν ήμασταν τόσο καλοί στις μονομαχίες και δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Μετά το πρώτο γκολ που σκοράραμε ανέβηκε η ψυχολογία μας , βάλαμε το δεύτερο γκολ και πήραμε τρεις βαθμούς”.

Για το πως προετοιμάστηκαν μετά από τις ήττες… “Ξέραμε ότι είχαμε 3 ήττες, όμως ο τρόπος που ήρθε η τελευταία ήττα με την Ανόρθωση ήταν κάτι που μας είχε πικράνει. Είχαμε δύο βδομάδες να προετοιμαστούμε, προετοιμαστήκαμε τακτικά. Η Ομόνοια ήταν ο καλύτερος αντίπαλος να αντιμετωπίσουμε, ήταν αήττητοι, πρώτοι στο πρωτάθλημα, είχαν αυτοπεποίθηση και έχουν καλούς παίκτες. Ήταν οι καλύτεροι για να τεστάρουμε τους εαυτούς μας και το κάναμε τέλεια. Ακόμα κι έτσι δεν ήταν τέλεια γιατί δεχθήκαμε γκολ”.

Τι είχαν σήμερα που δεν είχαν στα προηγούμενα παιχνίδια… “Πιστεύω αρχίζουμε να γινόμαστε ομάδα, είμαστε νέα ομάδα και γνωριζόμαστε σιγά σιγά. Γνωρίζω σιγά σιγά πιο καλά τον τερματοφύλακα, τους, αμυντικούς, τους μέσους, τους επιθετικούς και εφαρμόζουμε καλύτερα το πλάνο στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα ήταν ένα ματς μπροστά στους οπαδούς μας και πρέπει να συνεχίσουμε με αυτό τον τρόπο. Ακόμα δεν έχουμε πετύχει τίποτα”.

Πως νιώθει για το γκολ του… “Εκπληκτικά. Είναι το καλύτερο συναίσθημα να σκοράρεις ιδιαίτερα για ένα αμυντικό. Δεν είμαι εδώ για να σκοράρω είμαι εδώ για να αμύνομαι όμως όταν συμβαίνει είναι ότι καλύτερο. Ήρθα εδώ την τελευταία στιγμή, μετά από ότι έγινε στην προηγούμενη μου ομάδα, τώρα είμαι εδώ στην Πάφο, κάνω ότι καλύτερο. Δεν ήταν οι καλύτερες οι προηγούμενές μου εμφανίσεις. Σήμερα ήταν καλά, μπορώ να είμαι και καλύτερος. Θα προσπαθήσω να σκοράρω και να αμύνομαι κι ελπίζω να είμαι επιτυχημένος”.

https://youtu.be/9uGKc_9-c9g

Απάντηση