Ο αθλητικός συντάκτης δεν είναι υπάλληλος κανενός

Ότι άρθρο αφορά την ομάδα μας.
Απάντηση
Harris

Ο αθλητικός συντάκτης δεν είναι υπάλληλος κανενός

Δημοσίευση από Harris » Τετ Ιουν 26, 2019 4:29 pm

ΓΡΑΦΕΙ: ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Στην Κύπρο ένα πολύ μεγάλο ποσοστό φιλάθλων παρακολουθεί αλλά δεν ξέρει ποδόσφαιρο. Δεν έχουν αθλητική παιδία και όμως όλοι έχουν άποψη για τα πάντα. Γνωρίζουν καλύτερα την δουλεία του άλλου που είναι επαγγελματίας και ζει από αυτό. Σε κανέναν δεν αρέσει η αλήθεια. Θέλουν να ακούν αυτά που θέλουν. Που ακούγονται όμορφα στα αυτιά τους. Αν δεν τους αρέσει η άποψη του άλλου αρχίζουν τους αφορισμούς.

Είμαι από τους ανθρώπους που δεν πιστεύουν στην απαξίωση . Από την άλλη όμως είμαι και από αυτούς που πιστεύουν στην καλόπιστη κριτική όχι μόνο στο ποδόσφαιρο αλλά και σε όλους τους τομείς της ζωής. Έμαθα να λέω τα πράγματα με το όνομα τους και ανεξαρτήτως αν αρέσουν η όχι. Ο κάθε άνθρωπός δικαιούται να έχει την δική του άποψη την οποία θα πρέπει να εκφέρει χωρίς φόβο και αν πιστεύει σε αυτή την άποψη να την υπερασπίζεται με πάθος. Υπάρχει άλλωστε δημοκρατία και όχι δικτατορία. Δεν μπορεί όλοι να συμφωνούμαι όλοι με όλους.

Παρακολουθώ ποδόσφαιρο από το 85.Ήμουν φανατικός φίλαθλος του Ευαγόρα. Συμπαθούσα τον ΑΠΟΠ και υποστήριξα με μεγάλο πάθος την Α.Ε.Π και την τωρινή ομάδα. ΑΠΟΠ και Ευαγόρας διαλύθηκαν από κακοδιαχείριση και λάθη. Η Α.Ε.Π ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και με ανικανότητα, εγκληματικά λάθη και παραλείψεις οδηγήθηκε στην απόλυτη κατάντια και στην απαξίωση. Ήμουν από τους πρώτους που είχα προβλέψει την κατάληξη που θα είχε ο σύλλογός. Πάλι κατηγορήθηκα από κάποιους πως θέλω το κακό της ομάδας. Όταν όμως αυτό άρχισε να συμβαίνει με αργά και σταθερά βήματα οδειγώντας ένα σωματείο που ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές στην απόλυτη απαξίωση όλοι τότε από αυτούς που μου ασκούσαν κριτική κρύφτηκαν. Ποια ήταν η κριτική που ασκήθηκε σε αυτούς που διέλυσαν την Α.Ε.Π ; Αυτοί που έκαναν τα εγκλήματα γιατί εξαφανίστηκαν ; Ποιος από αυτούς που άφησε την ομάδα στο έλεος του θεού και με 20 φιλάθλους πλήρωσε ; Να θυμίσω σε όλους τις δηλώσεις Τοπαλίδη ; Να θυμίσω τα λόγια των Ρώσων επενδυτών όταν ανέλαβαν τι παρέλαβαν από τους προκατόχους τους ; Ούτε μια μπάλα δεν είχε η ομάδα. Που πήγαν τα λεφτά που έδωσε ο κόσμος από αγάπη προς την ομάδα ; Δεν ξέρουμε ποιο τα έφαγαν;

Όταν διαλύθηκε η Α.Ε.Π και δημιουργήθηκε η νέα ομάδα όλοι στηρίξαμε και πάλι την νέα προσπάθεια. Και πάλι όμως τίποτα από αυτά που είχαν υποσχεθεί οι υπεύθυνοι της ομάδας δεν έγινε πράξη. Κακός σχεδιασμός, οικονομικά προβλήματα, κανένα πλάνο και όραμα για το πώς αυτό το ταλαιπωρημένο ποδόσφαιρο της πόλης μας θα κάνει έστω ένα βήμα μπροστά.

‘Όταν πριν από δυο χρόνια ανέλαβαν την ομάδα οι Ρώσοι επενδυτές όλοι χαιρετίσαμε αυτοί την απόφαση. Στον πρώτο χρόνο της νέας εποχής καμία κριτική και από κανέναν δημοσιογράφο δεν ασκήθηκε προς την ομάδα. Αντίθετα όλοι επιδείξαμε ανοχή στα λάθη και στα κακώς κείμενα που γινόντουσαν στον περίγυρο της ομάδας. Μέχρι την στιγμή που οι ιδιοκτήτες της ομάδας βγήκαν στο προσκήνιο και είπαν τα πράγματα με το όνομα τους. Μίλησαν και πάλι για κακοδιαχείριση. Έδιωξαν με τις κλωτσιές τα λαμόγια.

Πέρσι ανέλαβαν εξολοκλήρου την ομάδα. Δεν θα τους πούμε εμείς πως θα διοικήσουν την ομάδα η πόσα λεφτά θα ξοδέψουν. Δεν θα κάνουμε κουμάντο στην τσέπη κανενός. Έχουμε όμως απαίτηση επειδή δεν ζούμε και δεν έχουμε κανένα κέρδος η όφελος από την ομάδα το καράβι που ανέλαβαν να το οδηγήσουν με επιτυχία. Να αλλάξουν τα πάντα. Να δούμε την ομάδα να δουλεύει επαγγελματικά και να προοδεύει σε όλους τους τομείς να κάνουν ωραία πράγματα που θα τα βλέπει ο απλός κόσμος της ομάδας και θα νιώθει ικανοποίηση.

Η ομάδα πέρσι ξεκίνησε με στόχο την 6αδα. Ακούσαμε μεγάλα λόγια. Η διοίκηση εμπιστεύτηκε σε σημαντικά πόστα λάθος πρόσωπα που δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στα καθήκοντα τους. Οι ερασιτέχνες και οι ανίκανοι δεν έχουν χώρο στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Δεν προσλαμβάνουμε άτομα με δημόσιες σχέσεις. Δυστυχώς τα λάθη πληρώνονται. Οι Ρώσοι ιδιοκτήτες πλήρωσαν ακριβά τις επιλογές που τους εισηγήθηκαν άλλοι. Οι ομάδα έχασε 6 βαθμούς και μαζί τον στόχο της 6ης θέσης για λάθη των υπευθύνων της ομάδας. Ποιος πλήρωσε για αυτή την αμέλεια ; Μονό η ομάδα και αυτοί που έβαλαν το χέρι στην τσέπη. Αυτοί που λειτούργησαν με ανικανότητα προσπάθησαν να ρίξουν αλλού τις δικές τους ευθύνες. Γιατί οι ιδιοκτήτες πήραν σκούπα και διώχνουν κόσμο αφού τα πάντα ήταν έγιναν σωστά ; Η ιδιοκτήτες της ομάδας στον απολογισμό της χρονιάς μίλησαν για αποτυχία. Αυτοί γνωρίζουν καλύτερα από όλους μας. Αυτοί πληρώνουν.

Η απόφαση να χτιστεί η ομάδα από την αρχή δεν βγήκε. Δόθηκαν πολλά λεφτά σε παίκτες που δεν εκτιμήθηκε σωστά η αξία τους και δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Για αυτό ακριβώς το λόγο πολλοί από αυτούς είναι παρελθόν. Η Πάφος θα πρέπει να κάνει τα πάντα για να εμφανιστεί έτοιμη στα τέλη Αυγούστου που θα ξεκινήσουν οι επίσημες της υποχρεώσεις. Η ομάδα της Πόλης μας επιβάλλεται επιτέλους να έχει σωστό προγραμματισμό και μετέπειτα σωστό μεταγραφικό σχεδιασμό. Αυτό κάποτε πρέπει να αλλάξει και να παραδειγματιστούν και όσοι «τρέχουν» την ομάδα. Όταν το λέμε αυτό είμαστε εχθροί της ομάδας ;

Ο Κόπιτς αν μείνει θα πρέπει να κάνει ξεκάθαρο τι είδους ποδόσφαιρο θέλει να παίξει. Τι θέλει να παίξει και να είναι εμφανέστατο το δικό του στυλ και να είμαστε βέβαιοι πως αυτό δεν θα αλλάξει. Άλλωστε πληρώνεται όσα πληρώνεται για να ξέρει τι θέλει, τι θα ζητήσει εδώ και καιρό από τους διοικούντες κι εκείνοι πρέπει να υποσχεθούν και να τελειώσουν τις πρώτες μεταγραφές τουλάχιστον ένα μήνα πριν καν ξεκινήσει η προετοιμασία της ομάδας. Έπρεπε να είχαν γίνει ήδη τουλάχιστον τρεις μεταγραφές. Που συμβαίνει το αντίθετο;

Η Πάφος αν θέλει να αλλάξει επίπεδο πρέπει κάθε χρόνο να κλείνει τους καλύτερους ποδοσφαιριστές που βρίσκει διαθέσιμους από τις αντίπαλες ομάδες της στο Κυπριακό Πρωτάθλημα. Μια ομάδα με υγιές ταμείο, καλό προπονητή και σωστή μεταχείριση του τεχνικού διευθυντή, ξέρει τι θέλει και πώς να το αποκτήσει τώρα. Ποιος δεν το θέλει αυτό;

Όχι στις 10 Αυγούστου, Όχι την τελευταία μέρα των μεταγραφών, όχι τον Ιανουάριο. Γιατί και πάλι, να κινηθούν αργά και στην τελική να ψάχνονται τελευταία στιγμή για την απόκτηση ενός ποδοσφαιριστή που θα υπολογίζεται για βασικός, όμως δε θα έχει κάνει όχι μόνο προετοιμασία αλλά και καλά – καλά γνωριμία με τους υπόλοιπους νέους του συμπαίκτες. Σε ποια ομάδα στον κόσμο γίνεται το αντίθετο;

Στην Πάφο αυτή την στιγμή δεν ξέρουν το μεγαλύτερο κομμάτι του ρόστερ. Δεν θα πρέπει και πάλι να περιμένουν μέχρι τέλους για να κατασταλάξουν. Για αυτό όσο πιο γρήγορα κλείνεις τις πληγές σου και διώχνεις τα παράσιτα, τόσο πιο γρήγορα θα είναι έτοιμη η ομάδα να διεκδικήσει τους στόχους της κι όχι να τους αλλάξει και πάλι στην πορεία της σεζόν. Γιατί κάνουμε κακό όταν τα λέμε αυτά;

Η ομάδα της Πόλης μας αν θέλει να προστατεύσει τα συμφέροντα της και να κάνει βήματα προόδου επιβάλλεται να δημιουργήσει και να επενδύσει στο δικό της τμήμα σκάουτινγκ. Υπάρχουν πλέον οι προϋποθέσεις για να μπορέσει ο σύλλογος να ακολουθήσει επιτέλους τις νέες τάσεις της εποχής. Γιατί να μην δούμε να συμβαίνουν αυτά;

Ο αθλητικός συντάκτης μπορεί να υποστηρίζει μια ομάδα αλλά δεν είναι και δεν πρέπει να υπάλληλος της. Πρέπει να έχει το θάρρος της γνώμης του και να ασκεί κριτική για τα κακώς κείμενα. Δεν κρύβεται, δεν συμβιβάζεται και δεν μιλά εκ του αποτελέσματος όπως κάνουν πολλοί.

Εγώ θέλω η ομάδα της Πόλης μου να έχει τους καλύτερους σε όλα τα επίπεδα. Να έχει σωστή στρατηγική, να προστατεύεται η ομάδα από τις εξωτερικές αλλά προπάντων από τις εσωτερικές απειλές.

Και για να τελειώνουμε με κάποιους. Είμαι από εκείνους που Δεν φοβούνται να πουν τις απόψεις τους, να χάσουν την δουλειά τους, να μειωθούν οι μισθοί μου. Είμαι έτοιμος να τα βάλω με όλους και όλα για να δω την ομάδα να αλλάζει επίπεδο. Να κάνει βήματα προόδου. Δεν έχω εξαρτήσεις και κεκτημένα και δεν χωρίζω τους φίλαθλους σε καλούς η κακούς. Σε όλες τις ομάδες σε όλο τον κόσμο γίνεται κριτική και μάλιστα πολύ σκληρή.

Οι Ρώσοι ιδιοκτήτες πρέπει αν θέλουν να σώσουν την επένδυση τους να διοικήσουν. Να κτυπήσουν το χέρι πάνω στο τραπέζι και να επιβάλουν τα θέλω τους. Να απομακρύνουν από δίπλα τους τα λαμόγια, τους ανίκανους και τους ερασιτέχνες. Να προσλάβουν επαγγελματίες με βάση τα προσόντα τους και όχι τις γνωριμίες και τις δημόσιες σχέσεις. Άτομα που ξέρουν ποδόσφαιρο. Να κτίσουν ομάδα για τους πολλούς και όχι για τους λίγους. Να σταματήσουν να εμπιστεύονται τα ίδια άτομα που κατέστρεψαν το ποδόσφαιρο αυτής της πόλης.

Απάντηση